Plávanie počas menštruácie

Kúpanie počas menštruácie? "To snáď nie, to si sa  zbláznila. To nejde, pretože... To sa nesmie, pretože..." Pripomína vám to niečo? Alebo si dokonca myslíte, že plávanie a kúpanie počas menštruácie je naozaj nevhodné či zakázané? Predstavíme vám niekoľko mýtov, ktoré ohľadne tejto témy v spoločnosti kolujú.

Hneď na úvod vás chceme uistiť, že aj keď ohľadne kúpania počas menštruácie panuje veľké množstvo mýtov, kúpať sa môžeme. Stačí len zvoliť vhodnú menštruačnú pomôcku. Samozrejme ako u všetkých ostatných aktivít pri menštruácii jednoznačne platí, že pokiaľ je vám to nepríjemné, nerobte to.

modibodi-menstruacni-plavky-22-20

  • Menštruačné plavky umožňujú venovať sa vodným radovánkam pri slabšej menštruácii alebo slúžia ako poistka k ďalšej menštruačnej pomôcke.

Infekcia z kúpania

Najčastejším mýtom je asi to, že počas menštruácie by sme sa nemali kúpať, aby sme nedostali infekciu.

Vedzte teda, že kúpať sa a plávať môžete i počas menštruácie. Pravda, neodporúčali by sme kúpanie v bahnitom kvitnúcom rybníku, ale do mora či bazénu kľune - ničmenej to platí pre kúpanie všeobecne, či máte menštruáciu alebo nie. Chlór používaný na dezinfekciu bazénov rovnako ako sediment v mori môže podráždiť vaše intímne partie. Preto je lepšie sa po kúpaní vždy osprchovať a samozrejme tiež sa prezliecť do suchých plaviek. Vlhko je najčastejším pôvodcom problémov. O tom, ako predchádzať letným vaginálnym infekciám, sa viac dočítate v článku Leto a problémy v intímnej oblasti.

Pri menštruácii je síce krček maternice viac otvorený než mimo menštruácie, rozhodne si to ale nepredstavujte tak, že ním prúdi voda dnu do maternice. To proste fyzikálne nie je možné. Pokiaľ máte obavy z podráždenia či infekcie krčku maternice, potom jediná vhodná ochrana je menstruačný kalíšok, ktorý vodu ku krčku nepustí. Tampóny vhodnou variantou nie sú, pretože se nasiaknu vodou, v ktorej sa kúpete, a naopak môžu vznik zdravotných problémov podporiť.

Pokiaľ sa mi stane nehoda, všetci to uvidia

Menstruace je naprosto přirozený proces, nejedná se o nic infekčního, toxického ani o biohazard. Pokud jste ve velké mase vody a vaše menstruace přijde neplánovaně, velmi pravděpodobně se rozptýlí do vody tak, že to nebude ani viditelné. Pro ilustraci – olympijský bazén má objem kolem 2,5 mil. litrů vody, zatímco průměrná ztráta krve během celé menstruace je 80 ml (tedy 0,08 l).

A nebojte se, chlór přidávaný do vody v bazénech plavce chrání před vším, co by se mohlo dostat do vody (tedy i moč, pot či fekální částečky).

menstruacni-plavky-modibodi-22-06

České herečky a modelky v menštruačných plavkách Modibodi.

Vo vode sa perioda zastaví

V tomto případě to není tak úplně pravda. Menstruace se ve vodě nezastaví, stále dochází k odlučování sliznice i krvácení. Ale tlak vody působí tak, že menstruační krev ve vodě nevytéká, resp. vytéká minimálně. Nejedná se o žádné kouzlo, ale o fyziku – vztlak. Avšak až budete lézt z vody, gravitace zase převáží nad vztlakovou silou a krev začne vytékat. Není tedy dobrý nápad jít do vody bez menstruační pomůcky – mohla by se snadno stát nehoda.

Zožere ma žralok

Ne! Žraločí smysly jsou sice mocné tak, že ucítí krev, pot, moč či jiné tělesné tekutiny na stovky metrů, nicméně jak už jsme si řekli výše, ve vodě krvácíte minimálně. Žraloci navíc nepreferují „lidskou“ dietu, takže riziko sežrání žralokem se vaší menstruací nijak nezvyšuje. Navíc – víte o tom, že útoky žraloků se dle pravidelného ročního souhrnu International Shark Attack File dějí z 80 % procent mužům a jen z 20 % ženám? Je to dáno historicky tím, že muži se vždy víc věnovali aktivitám, jako je surfování, potápění, rybaření, dálkové plavání apod. Každopádně pohledem statistik doposud neexistují žádné důkazy pro to, že by menstruace byla faktorem při útoků žraloků.

menstruace-plavani-zralok

Časté otázky:

Môžem sa ísť kúpať v menštruačných nohavičkách?

Ne. Menstruační kalhotky nejsou uzpůsobeny na plavání a koupání ve vodě. Ve chvíli, kdy je namočíte, krev se z nich „vypere“ do vody. Na koupání během menstruace využijte vhodnější menstruační pomůcky.

S akou menštruačnou pomôckou môžem do vody?

  • Na kúpanie je určite najlepší kalíšok. Dobre vybraný kalíšok, ktorý vám sadne, je jednoznačne najlepšia voľba – tesní, nepreteká a nijak ho necítite.
  • Pokiaľ vám nevyhovuje kalíšok alebo sa naň nemôžete stopercentne spoľahnúť, skvelou voľbou sú menštruačné plavky. Na českom trhu sú od roku 2021 dostupné menštruačné plavky austrálskej značky Modibodi, ktorá ich vyrába od roku 2016 s využitím patentovanej technológie. Nové sú u nás menštruačné plavky britskej značky WUKA. Plavky sú vhodné na slabšiu či strednú menštruáciu, pri silnom krvácaní je nutné ich kombinovať s ďalšou menštruačnou pomôckou.
  • Niektoré ženy používajú na kúpanie menštruačnú hubku. Tú je dobré pred kúpaním dôkladne vyžmýkať a zaviesť čo najhlbšie.
  • Samozrejme je možné na kúpanie použiť i tampón. V takom prípade odporúčame siahnuť po tých z bio bavlny.

Zdroje: www.mooncup.co.uk, https://www.pennmedicine.org, www.floridamuseum.ufl.edu, www.refinery29.com, www.womenshealthmag.com