Maca ako zázrak pre ženy

Na prvý pohľad nenápadný plod, ktorý sa podobá našej repe. Avšak ak sa pozriete lepšie je jasné, že sa jedná o úžasný poklad, ktorý pomáha nielen nám ženám! Reč je o rastline, ktorú u nás poznáme pod menom maca (Lepidium meyenii). Aké pozitívne účinky na naše zdravie prináša?

Maca peruánska

Hľuza tejto rastliny dostala mnoho názvov a prezdívok, vďaka svojmu prínosu pre ľudské zdravie. Sú to napríklad: peruánsky ženšen, ženský zázrak, peruánska viagra či dar od bohov. V domorodom jazyku sa názov ma-ca prekladá ako „z výšin pochádzajúca dobrá strava, ktorá posilňuje“. Práve u domorodého obyvateľstva v Peru je už od nepamäti tradičnou súčasťou stravy i prírodného liečiteľstva. Má tak jedinečné zloženie, že by sa bez preháňania dalo povedať, že sa jedná o jednu z najvýživnejších rastlín na svete! V koreni Macy sú koncentrované výživné látky a zložky. I ostatné časti rastliny sú veľmi výživné, avšak najčastejšie sa konzumuje a využíva práve koreň.

maca-peruanska

Maca peruánska je vraj jedným z najúčinnejších prírodných afrodiziak. Vyskúšate ju? :)

Zloženie

Keď som zmienila, že v koreni je doslova koncentrát výživných látok, nepreháňala som. Presvečte sa sami: nájdete tu mnoho vitamínov (A, B1, B2, B6, C a E), stopové množstvo železa, vápnika, medi, zinku, horčíka, draslíka, sodíka a jódu. Hľuza macy peruánskej obsahuje tiež veľké množstvo aminokyselín a mastných kyselín (kyselinu linolenovú, palmitinovú, oleinovú, laurovú, stearovú). Steroly (kampesterol, stigmasterol, beta-sitosterol), triesloviny, bielkoviny, uhľovodany a vlákninu.

Účinky macy peruánskej

Ako sa v nasledujúcom výpočte môžeme presvečiť, účinky macy sú veľmi všestranné. Ako pomáha konkrétne ženám?

Problémová menštruácia

Pretože maca pôsobí na hormonálnu hladinu, celkovo harmonizuje menštruačný cyklus. Pomáha pri nepravidelnej menštruácii a pri anémii, ktorá hrozí ženám pri veľmi silnej menštruácii.

Menopauza

Maca vyrovnáva hormonálnu hladinu (zvyšuje hladinu estrogénu) a znižuje symptómy klimaktéria (návaly horúčavy, nespavosť).

Neplodnosť

Maca sa odporúča pri problémoch s neplodnosťou, ako u žien, tak i u mužov. Podporuje a stimuluje sexuálne funkcie, pomáha pri problémoch s erekciou, zvyšuje libido a celkovo vraj tiež zvyšuje počet a pohyblivosť spermií. A pomáha rovnako pri najrôznejších dysfunkciách pohlavných orgánov.

Vie toho však ďaleko viac:

 • Celkovo ovplyvňuje fyzické a duševné zdravie,
 • podporuje vitalitu a vytrvalosť,
 • zmierňuje stres,
 • pomáha pri nespavosti,
 • podporuje pamäť a koncentráciu,
 • zlepšuje funkciu imunitného systému,
 • omladzuje organizmus a celkovo zmierňuje príznaky stárnutia,
 • pomáha pri osteoporóze,
 • zrýchľuje regeneráciu svalov a podporuje rast svalovej hmoty,
 • je skvelý antioxidant, zbavuje škodlivých radikálov, prečisťuje telo a tiež krv.

maca-peruanska-1

Zaujímavosť: domorodí peruánski obyvatelia donedávna nepoznali onkologické a kardiovaskulárne ochorenia a mohli sa chváliť jedným z najvyšších vekových priemerov na našej zemi. Že by to bolo práve vďaka tomuto malému zázraku, ktorý u nich rastie?

maca-peruanska-2

Koreň macy peruánskej spracovaný do formy prášku.

Ako macu užívať?

Vždy je dôležité macu v niečom rozmiešať, pretože sa spracováva do formy prášku. Záleží už na vás, či sa bude jednať o čistú vodu, smoothie, jogurt či inú tekutinu. Odporúčame vyskúšať a nájsť si kombináciu, ktorá bude vyhovovať práve vám. Záleží tiež na tom, či užívate prášok zo sušeného koreňa či sušený koncentrát (za chvíľu si vysvetlíme rozdiel v postupe výroby). Koncentrát, ako si zo slova môžeme odvodiť, je silnejší a užíva sa menšia dávka. U sušeného koreňa sa užíva množstvo väčšie. Keď som teda užívala prášok zo sušeného koreňa, mojim obľúbeným receptom bolo zmiešať med, macu a pridať oriešky – táto trojkombinácia mala úžasnú nasladlú karamelovú chuť. Teraz, keď užívam koncentrovaný extrakt z koreňa 10:1 od značky Aromatica, pridávam ho každý deň do svojej kaše či müsli.

maca-peruanska-3

Dajte si macu peruánsku k raňajkám a zaistite si tak dostatočnú dávku energie na celý deň!
Prášok z rastliny maca môžete pridať do svojho obľúbeného smoothie.

Maca koreň – koncentrovaný extrakt z koreňa 10:1 značky Aromatica

Postup výroby:

 1. Koreň rastliny maca (Lepidium meyenii) sa šetrne (pri nízkych teplotách) suší vo vákuovej sušiarni, vďaka čomu dochádza k minimálnym stratám biologicky aktívnych látok.
 2. Po vákuovom sušení dochádza k rozdrteniu koreňa a následnej extrakcii, pri ktorej sa odstraňujú prípadné nežiadúce látky a dochádza tiež k zahusteniu suroviny. Počas tohoto technologického procesu je obsah biologicky aktívnych látok v surovine štandardizovaný.
 3. Následne sú prevádzané rôzne laboratórne testy, pri ktorých sa zisťuje mikrobiologická čistota suroviny, konečný obsah biologicky aktívnych látok apod.
 4. Nakoniec je surovina vákuovo zabalená, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu (oxidácii).

Koncentrovaný extrakt z koreňa rastliny maca si vďaka šetrnému spracovaniu zachováva vysoký podiel obsahových látok, predovšetkým proteinov, vlákniny, vitamínov, minerálnych látok a prírodného fytoestrogénu.

Zjednodušene by sa dalo povedať: Vďaka tomu, že sa jedná o koncentrát, potrebujete ďaleko menšiu dennú dávku, v ktorej však bude rovnaké množstvo obsahových látok. Z jedného balenia Aromatica maca koreň budete mať oveľa viac denných dávok a aj napriek počiatočnej investícii, vás priemerná dávka výjde ďaleko lacnejšie.

Podrobnejšie všetko môžete porovnať v tejto tabuľke:

  Priemerné balenie (v g) Odporučená denná dávka (v g) Počet denne odporúčaných dávok (v 1 balení) Priemerná cena balenia Priemerná cena odporúčanej denne dávky
Aromatica 100 g 0,5 g 200 21 Eur 0,11 Kč
Bežné balenie* 100 g 6 g 50 12Eur 0,35 Kč


* Tieto údaje sme získali spriemerovaním hodnôt tabuľky, ktorá medzi sebou porovnáva výrobcu macy dostupnej u nás.

Článok napísala Veronika Lančaričová. Preklad Zuzana Hrúzová. Zdroje informácií: písomná komunikácia a informácie dodané firmou Aromatica, cs.wikipedia.org, www.prozeny.cz, www.lekarna.cz,www.flowee.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie