Pesar diafragma Caya

Cervikálny alebo vaginálny pesar?

Než sa pustíme do podrobnejšieho popisovania samotnej diafragmy Caya, poďme sa pozrieť na rozdelenie pesarov. Budeme medzi sebou porovnávať pesar vaginálny (diafragma Caya) a pesar cervikálny (rovnako označovaný ako cervikálny klobúčik, takým je napríklad pesar Femcap). Existuje ešte niekoľko ďalších typov pesarov, ale tie sa nepoužívajú tak často, a preto sa im v tomto rozdelení venovať nebudeme.

Oba zmienené typy pesarov majú spoločné to, že sú z lekárskeho silikónu, zavádzajú sa do pošvy a slúžia ako bariérová antikoncepčná pomôcka.

pesar-caya-femcap

Nasadzovanie: Cervikálny pesar sa nasadzuje na krček maternice a diafragma sa umiestňuje tak, že sa zasunie za lonovú kosť (ešte si upresníme).

Veľkosť: Zatiaľčo diafragma Caya má veľkosť iba jednu, zmienený Femcap má veľkosti tri.

Zavedenie: Cervikálny pesar je možné mať zavedený až 48 hodín a môže sa používať i bez spermicídneho gélu (ten je však lepšie použiť, lebo sa tak zvyšuje celková účinnosť). Diafragma Caya sa zavádza na maximálne 24 hodín a odporúča sa používať spoločne so spermicídom, bez neho je účinnosť omnoho menšia. Pre prehľadnosť:

  Účinnosť bez spermicídu Účinnosť so spermicídom
Cervikálny klobúčik 96% 98%
Diafragma Caya 86% 96%

 

Pekné porovnanie zmienených typov pesarov nájdete v tomto videu:

 Vaginálny pesar diafragma Caya

A teraz sa už poďme samostatne venovať tvarovanej diafragme Caya. Je vyrobená z lekárskeho silikónu, bola vyvinutá v USA a vyrába sa v Nemecku.

 • Silikónová membrána: Mimoriadne tenký pesar, ktorý úplne zakrýva ústie krčku maternice. Pri pohlavnom styku ho vôbec nie je cítiť.
 • Rám: Pružný, dodáva pesaru flexibilitu a uľahčuje jeho zavedenie do pošvy. Lem pridržuje pesar na mieste a zaisťuje, aby bol správne umiestnený.
 • Úchytky: Pomáhajú pri zavedení do pošvy. Pesar sa dá v týchto miestach ľahko zložiť.
 • Priehlbina na uchytenie: Uľahčuje vyberanie pesaru z pošvy.

Zavádzanie pesaru

Diafragma Caya sa zavádza do pošvy stlačená. Vkladá sa do pošvy podobne ako tampón. Umiestňuje sa medzi zadnú pošvovú klenbu a priestor pred lonovou kosťou. Úúplne tak zakrýva krček maternice a bráni tým preniknutiu spermií do maternice. Po pohlavnom styku musí zostať diafragma Caya najmenej 6 hodín v pošve, nie však dlhšie ako 24 hodín. Vďaka svojmu anatomickému a ergonomickému tvaru sa hodí pre väčšinu žien.

Tvarovaná diafragma Caya® je antikoncepčnou pomôckou vyvinutou v USA a vyrábanou v Nemecku.

Je vhodná pre ženy, ktoré chcú používať prirodzenú a bezpečnú antikoncepciu.

Caya musí byť použitá vždy v kombinácii s kontracepčným gélom. Ten se pridáva do žliabku a je možné ho pridať i zospodu. Účinnosť tohto gélu je 2 hodiny. Pokiaľ vaše milostné hrádky trvajú dlhšiu dobu, rozhodne pesar nevyberajte, iba po dvoch hodinách pridajte spermicídny gél.

Pesar Caya sa hodí pre ženy, ktoré:

 • sa chcú chrániť alebo musia byť chránené nehormonálne (napr. pri zvýšenom riziku trombózy),
 • nechcú alebo nemôžu užívať vnútromaternicové teliesko,
 • nechcú myslieť na antikoncepciu, keď to zrovna nie je potrebné,
 • koja, sú po pôrode alebo sa chystajú otehotnieť,
 • sú alergické na latex,
 • potrebujú bariérnu pomôcku v kombinácii so symptotermálnou metódou.

Aj keď je tento pesar univerzálny a jednoveľkostný, neznamená to, že bude vyhovovať všetkým ženám. Kedy tento pesar nevyberať:

 • pokiaľ máte príliš úzku pošvu,
 • pokiaľ ste menšieho vzrastu a máte úzke boky, je možné, že by vás tlačil,
 • pokiaľ máte zaklonenú maternicu nie je možné tento pesar používať, nedržal by na svojom mieste - v takom prípade zvoľte radšej cervikálny pesar,
 • pokiaľ často trpíte zápalmmi močového mechúra, týmto tvarom by ste to zbytočne provokovali.
Kedy sa pesary všeobecne neodporúča používať:
 • v šestonedelí
 • pri silnom poklese  panvového dna
 • pri vrodenej vade rodidiel
Životnosť diafragmy Caya:

Výrobca odporúča vymieňať pesar každé dva roky. Z našej skúsenosti doplňujeme, že záleží na častosti používania pesaru. Pokiaľ by ste chcela pesar používať dlhšie než zmienené dva roky, je potreba dôkladne skontrolovať jeho stav. Napusťte pesar vodou a pozrite sa proti svetlu, či neuvidíte prasklinky alebo či pesar nepreteká.

Starostlivosť o pesar:

Pesar môžete vyvariť rovnako ako menštruačný kalíšok, stačí chvíľka (3-5 minút). Umývajte ho iba prípravkami, ktoré sú priamo určené na silikón.

Mám záujem o Caya diafragma.

Prečítajte si Často kladené otázky Caya diafragma

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie