Menštruačný kalendár

Patríte k ženám, ktoré presne vedia, kedy im začne menštruácia alebo to viete iba približne? Zaznamenávate si do kalendára očakávaný deň menštruácie alebo si píšete podrobnosti z celého menštruačného cyklu? Používate k tomu klasický diár alebo snáď modernú aplikáciu? Všetky spomenuté varianty si rozoberieme v nasledujúcom článku.

Klasický kalendár alebo diár

Ženy so svojim cyklom a menštruáciou pracujú rôzne – niektoré si iba zaznamenávajú začiatok očakávanej menštruácie pomocou nejakej svojej špeciálnej značky. Píšu si veľké písmeno M, krúžkujú dátum či maľujú kvapôčku – fantázii sa medze nekladú a každá žena to robí ináč. Možno u tejto varianty končíte a nič viac neriešíte. Možno ale patríte medzi ženy, ktoré starostlivo sledujú a zaznamenávajú aj priebeh samotnej menštruácie: ako je každý deň silná, ako dlho trvá, koľko krvi ste odmenštruovala (toto môžete s presnosťou sledovať iba s menštruačným kalíškom) a podobne.

Mobilné aplikácie

okrem klasických kalendárov môžete v dnešnej modernej dobe plnej technických vymožeností, využiť niektorú z mobilných aplikácií. Tieto aplikácie žene pomáhajú sledovať priebeh menštruácie a niektoré z nich vyhodnocujú tiež plodné a neplodné dni (do takej tabuľky zaznamenávate bazálnu teplotu podľa symptotermálnej metódy). A akú aplikáciu si vybrať? Aplikácií pre sledovanie menštruačného cyklu je naozaj mnoho, osobne som najlepšie hodnotenie počula na tieto: Clue, Ovuview, Woman log, Menštruačný kalendár.

Samostatné tabulky pre zaznamenávanie symptotermálnej metódy

Okrem priebehu menštruácie môžete tiež sledovať svoje plodné a neplodné dni za pomoci symrptotermálnej metódy. Pri tejto metóde meriate bazálnu teplotu, vyhodnocujete konzistenciu hlienu či vzdialenosť a tuhosť krčku maternice. Viac informácií o tejto metóde si môžete prečítať aj v Prirodzená antikoncepcia.
Pre meranie a zaznamenávanie existujú špeciálne tabuľky k tomu určené.

Poznámka: pre vyhodnotenie plodných a neplodných dní sa dá tiež použiť špeciálny počítač k tomu určený. Sledovať svoj menštruačný cyklus a vyhodnocovať plodné a neplodné dni ale môžete i vtedy, keď sa zrovna nechystáte otehotnieť. Také záznamy môžu slúžiť pre ochranu pred nechceným počatím a tiež vďaka nim poznávate rytmy svojho tela a lepšie rozumiete tomu, ako vaše telo funguje.

Menštruačný kalendár podľa Mirandy Gray

Miranda Gray je autorka niekoľkých veľmi úspešných knižiek o menštruácii (nám sú najviac známe jej knihy Rudý měsíc a Cyklická žena). V jej knihe som prvý krát videla koncept zaznamenávania si jednotlivých fáz do kruhu. Viac vyniesla na povrch tiež to, že my ženy sme cyklické, a že naše chovanie a prejavy sa v priebhu celého mesiaca menia. 

Miranda odporúča sledovať a zapisovať si rôzne údaje: ako sa cítite po fyzickej stránke a ako po psychickej, akú máte hladinu energie, aké myšlienky vás napádajú, sú nejaké činnosti, ktorým ste sa v danej fáze chcela venovať a ktoré vám šli obzvlášť dobre? A ako ste to mala so sexualitou - boli niektoré dni, kedy ste mala na milovanie veľkú chuť (prípadne naopak)? Aké sny sa vám zdali - toto všetko si môžete poznamenať.

miranda-gray-kruhovy-kalendar

Ukážka kalendára z knihy Rudý měsíc.

Tip: Kruhový kalendár si môžete zdarma stiahnuť tiež na stránkach Dominiky Špačkovej - Kalendář cyklů.

Všetko v jednom alebo menštruačný diár Lunár

Lunár v sebe prepája niekoľko vyššie zmienených kalendárov: klasický kalendár, menštruačný kruhový kalendár, ale tiež kalendár pre zaznamenávanie symptotermálnej metódy.

Lunár:
  • Je kruhový diár pre všetky ženy.
  • Je určený pre všetky ženy, ktoré chcú zladiť plánovanie aktivít a povinností so svojim mesačným cyklom.
  • Pre všetky ženy, ktoré chcú pomocou diára rozvíjať svoju ženskú podstatu a využívať ju v živote.
  • Má krásny pevný a elegantný obal, doplnený o ilustrovaný obsah.

Ako Lunár vypadá?

Obrázky si môžete rozkliknúť nižšie. Každý mesiac má svoju dvojstránku. V ľavo je dostatočný priestor na vlastné poznámky, môžete si tu písať rozvrhy krúžkov detí alebo vlastné inšpirácie a vhľady, ktoré vás daný mesiac napadli. 

V pravo je mesačný kruh, v ktorom je zaznačený dátum, den, všetky voľné dni a sviatky, fáze mesiaca, slnovraty a zmeny času.  Do vonkajšieho kruhu si pomocou farbičiek môžete vyznačiť fázu svojho cyklu (fáza Panny, Matky, Čarodejnice a Vedmy) a pod to si poznamenať prejavy, ktoré fázu daný mesiac sprevádzali. Taký záznam vám pomôže jednoduchšie sa v sebe zorientovať a lepšie všetko pochopiť, pokiaľ sa tieto prejavy budú ďalší mesiac opakovať. Jednotlivé kolonky môžete používať týmto spôsobom alebo do nich môžete zapisovať klasické denné plánovanie.

V Lunári sú pre rýchlejšiu orientáciu a prehľadnosť rozpísané kvality všetkých štyroch fáz menštruačného cyklu.  Na konci Lunára sú pripravené aj tabuľky pre zaznamenávanie symptotermálnej metódy. Autorka diára Linda Nollová dodáva:

ST metodu přikládám proto, abyste mohla využít dokonale výhod svého proměňujícího se cyklu a zároveň mít pod kontrolou svou plodnost (ať už chcete otěhotnět či naopak ne). Nebo si touto metodou čas od času jen chcete ověřit a posílit svou intuici ve smyslu, kdy máte v cyklu ovulaci, tedy fázi Matky. 

Základem je přehled v každém měsíci o tom, v jaké fázi kalendářního měsíce jste, a také to, v jaké fázi svého cyklu jste. Podle toho si můžete plánovat povinnosti a aktivity, orientovat se a poznávat své čtyři tváře, ladit se vzájemně v partnerství či předcházet nedorozuměním. Celý Lunář včetně desek je určen k dotvoření tak, aby byl co nejvíce váš!"

Článok napísala Veronika Lančaričová. Preklad: Zuzana Hrúzová. Lunár pre rok 2017 môžete zakúpiť v našom eshope Maluna.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie