Koleso roka – tak trochu iné vnímanie času

Koleso roka rozdeľuje kalendárny rok na iné obdobia, než sme bežne zvyknutí dnes. V tomto poňatí nie je rok rozdelený na dvanásť mesiacov, ale na osem období. Tento koncept vychádza zo starších tradícií, kedy sa kolesá roka objavovali naprieč rôznymi kultúrami a podľa toho sa tiež ich ponímanie líšilo. Podobný kalendár mali niektoré indiánske kmene, Kelti a poznáme ich tiež z Tibetu. V dnešnej dobe na pôvodné tradície nadväzuje kult Wicca, ktorý uctieva prírodu a jej premeny a tiež novodobé ženské spirituálne hnutia, ktoré uctievajú Bohyňu.

8 období – 8 sviatkov

S každým jednotlivým obdobím bol spojený dôležitý sviatok, ktorý súvisel s postavením slnka či s dôležitou premenou v prírode. Ak sa pozrieme na koleso roka podrobnejšie, uvidíme, že sa skladá z dvoch rovnodenností a dvoch slnovratov. Prechody medzi nimi boli pripodobňované k ženským či mužským archetypom. (Pre účely týchto stránok, ktoré sú venované prevažne ženám, budeme písať o archetypoch ženských.) Jeden takýto rok je vlastne cyklus od narodenia k smrti a všetko sa ďalší rok zas opakovalo.

koleso-roka-01

Autorkou tohto kolesa roka je Gwen Davies: "I have lived in Wales most of my life and gain my inspiration from the hills and folk tales."
Môžete si ho zakúpiť cez Etsy.com.

Cykličnosť v prírode

Príroda sa mení v cykloch: po zime sa rodí niečo nové, postupne to rastie, kvitne a dozrieva, aby to postupne zas zaniklo a navrátilo sa zemi. A tak stále dookola. Táto premena sa odohráva i v rámci jedného dňa, kedy sa ráno rodí svetlo, večer zase umiera a prichádza tma. A túto paralelu môžeme vidieť i v našom živote, kedy sa zo zeme rodíme a zase sa do nej späť navraciame. My ženy túto premenu môžeme vnímať aj skrze náš menštruačný cyklus. Menštruácia je zimným časem kľudu a ponorenia sa do seba, predovulačná fáza je jarou, ovulácia je leto, kedy je všetko najviac plodné a predmenštruačná fáza je fázou jesennou, kedy sa po hojnosti príroda opäť pripravuje k spánku.

Koncept kalendára, ktorý je rozdelený na týchto 8 období, mne osobne veľmi sedí a privádza ma späť do kontaktu s cyklami a premenami prírody. Prvý krát som si túto zmenu mohla naplno prežiť, keď som dva roky žila v maringotke „na samote pri lese“ bez elektriny a ďalších vymožeností modernej doby. Každý deň som bola svedkom toho, ako sa príroda premieňa. Bolo to fascinujúce, mohla som sledovať, ako každý deň na stromoch vyrastajú ďalšie a ďalšie nové lístky. Naši predkovia si prírodu cenili a uctievali ju, pretože žili v pevnom spojení s ňou. Je to iba náš dnešný omyl, že si myslíme, že s prírodou už nie sme tak pevne spojení či dokonce, že už prírodu nepotrebujeme. Ale je dôležité a podstatné si uvedomiť, že Zem nám nepatrí a tiež, že ona bez nás môže žiť, my bez nej vôbec. Preto sa mi páči návrat k prírode skrze koncept Kolesa roka a osláv jednotlivých sviatkov.

bohyne-v-prirode

I keď dnes mnoho z nás žije v mestách, je dôležité si uvedomovať, že cykly v prírode ovplyvňujú naše telo a tiež psychiku. A naviac, keď sa osemkrát do roka vďaka oslave sviatkov zastavíme a ohliadneme sa, čo sa nám za dané obdobie podarilo a pozrieme sa, kde sme teraz a kam chceme smerovať, náš život dostane poriadok, smer a tiež určitý rytmus.

Nemusíme ale koncept kolesa roka mať rovnaký ako naši predkovia pred mnohými rokmi a trvať na tejto podobe. Za prvé s presnosťou už dnes len ťažko určíme, ako ich poňatie kolesa roka vypadalo, lebo máme len čriepky takých informácií. A za druhé nemá zmysel robiť v dnešnej dobe niečo rovnako ako pred tisíc rokmi. Môžeme sa ale inšpirovať a všetko preniesť do modernej doby a prispôsobiť našim potrebám.

Wendy Andrews

Je úžasná umelkyňa, ktorá maľuje nádherné obrazy vyobrazujúce práve premeny a cykličnosť prírody. Okrem toho namaľovala tiež obrazy jednotlivých 8 období, ktoré spodobnila s Bohyňami, ktoré sa s daným obdobím spájajú a vystihujú ich podstatu.

wendy-andrews-obrazy

Tieto krásne obrazy nájdete v eshope Maluna.cz

Nasledujúci rok inak…

Pokiaľ vás vnímanie cyklického času zaujalo, môžeme spoločne nasledujúci rok 2017 poňať iným spôsobom – vyzdobiť si svoj domov pomocou obrázkov Wendy Andrews či kalendára, ktorý rozdeľuje rok na iná obdobia (nie na 12 mesiacov, ale na 8 období – „slniec“, ako toto obdobie ženy, ktoré tvorili tento kalendár, pomenovali).

Článok spísala Veronika Lančaričová, preklad Zuzana Hrúzová, zdroj: www.knezkabohyne.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie