Hygienické pomôcky v šestonedelí

Keď príde chcené tehotenstvo, je každá žena plná šťastia a radosti. Skôr či neskôr sa ale často dostavia rôzne pochybnosti, obavy a strachy... V článku sa tu pozrieme na obavy z toho "čo bude tesne po pôrode" alebo čo sa to vlastne bude diať v šestonedelí.

Šestonedelie

sestonedelie-babatko

Telo maminky sa deväť mesiacov stará o dva životy, a tak sa po pôrode musí vyrovnať s veľkou zmenou. Maternica, ktorá pred otehotnením váži priemerne 50 gramov, váži v tehotenstve až dvacaťkrát viac. A samozrejme sa výrazne zväčší. Po pôrode trvá zavinovanie - zmenšovanie do pôvodnej veľkosti asi 10 dní - je to tzv. ranná fáza šestonedelia. Podstatný vplyv na rýchlosť má dĺžka trvania pôrodu. Čím je pôrod dlhší, tým je zavinovanie pomalšie. V tejto dobe sa tiež hoja pôrodné rany, začína a postupne sa stabilizuje tvorba mlieka.

Po dobu 4 až 5 týždňov sú z maternice vylučované takzvané očistky. Najskôr obsahujú krv a krvné zrazeniny, odumreté tkanivo, tkanivový mok a ostatné sekréty. V prvých dňoch sú očistky červené, po 3–4 dňoch hnednú, cievy sa postupne uzavierajú a očistky menia svoju farbu na žltú. Po týždni vymiznú červené i biele krvinky a očistky sú belavé, až sa nakoniec menia na priezračný hlien. Očistky majú charakteristický nasladlo mdlý zápach a po priechode pôrodnými cestami von z tela sa môžu stať živnou pôdou pre baktérie. Preto je potreba počas šestonedelia dbať o zvýšenú hygienu celého tela.

Čo s očistkami alebo "prineste si do pôrodnice vložky"

Teóriu teda máme za sebou a aspoň trochu vieme, čo nás čaká. Ja, keď som na šestonedelie pomyslela, náhle som sa zdesila, čo vlastne budem používať! Už niekoľko rokov som si spokojene žila s menštruačným kalíškom a nepríjemné vložky a zaparovanie bolo len vyblednutou spomienkou. Ale spomienka to bola a rozhodne som nechcela niečo takéto už nikdy opakovať. Takže ste tehotná a tiež už ste pomyslela, čo za hygienické pomôcky zvolíte v šestonedelí?

Jednorázové vložky

Na trhu je veľa jednorázových vložiek. Niektoré ale rozhodne ani skúšať nechceme a už vôbec nie ich používať v čase, kedy môžeme mať rôzne popôrodné zranenie a všetko "tam dole" máme citlivejšie než inokedy. Čo si vziať do pôrodnice a čo používať počas dní, kedy je očistkov veľa, na to nám dáva odpoveď značka NatracarePopôrodné vložky Natracare sú, rovnako ako všetky ostatné výrobky tejto firmy, vyrobené z biobavlny, nie sú bielené chlórom, neobsahujú žiadne plasty, superabsorbenty ani viskózu. Okrem toho sú tiež biologicky rozložiteľné a kompostovateľné. Mäkké a nadýchané absorpčné jadro rýchlo absorbuje a "uzamkne" tekutinu a dotyková vrstva z bio bavlny umožňuje pokožke dýchať.

natracare-pre-maminkyRovnaká značka ponúka i vložky do podprsenky (tie sa vám hodia, keď budete mať veľa materského mlieka a bude vytekať z pŕs nielen do počas kojenia). Nádherne mäkké a tvarované vložky udržia vašu pleť i podprsenku v suchu. Vložky sú prirodzene priedušné a opäť bez plastov a chlóru, aby sa jemné bradavky a ani vaše dieťatko nedostalo do styku s nebezpečnými dioxínmi.

Látkové vložky

To bola moja cesta počas veľkej časti šestonedelia. Aj keď som pred tehotenstvom nechcela o tejto variante veľmi počuť a pripadala mi už moc "alternatívna", hrôza z komerčných jednorázových pomôcok me inšpirovala ku kúpe menšej výbavy látkoviek ešte pred pôrodom. A aké bolo moje prekvapenie! Látkové vložky sa mi veľmi osvedčili - mäkké, príjemné, bez typického vložkového zápachu (nezapáchate totiž vy, ale kombinácia superabsorbentov, zaparenia a krvi v jednorázovej vložke). Pranie nakoniec nebolo nič zložitého a aspoň som vedela, kto sa vložiek dotýkal (len ja) a sama som rozhodla, v akom prípravku ich vyperiem. Odporúčam značku Meracus :)

Menštruačný kalíšok

Kalíšok tesne po pôrode naozaj nejde použiť - jednak nebudete mať chuť si čokoľvek zavádzať dnu, jednak očistky nie sú menštruačná krv a z hygienického hľadiska túto variantu vôbec neodporúčame. Po neoperačnom pôrode sa pošva vracia do pôvodného stavu za 3 týždne, zostáva však menej pružná a steny počvy sa mierne znížia. Kalíšok, ktorý ste používala pred tehotenstvom, by vám teda pravdepodobne ani nesedel.

Počas kojenia mnoho žien vôbec nemenštruuje. Nekupujte teda nový kalíšok dopredu a vyskúšajte ten, ktorý ste mala pred tehotenstvom, až prvá menštruácia príde. Môže sa stať, že v čase, kedy vaše dieťatko už bude rýchlo loziť a z vás sa stane vzpierač a šprintér na krátke trate, budete posilnená ako nikdy predtým. Áno, vrátane svalov panvového dna - skúste niečo ťažkého zdvihnúť a ľahko zistíte, ktoré svaly pri tom stiahnete.

Hygiena

Ochranu pred infekciou po pôrode nepredstavuje len správna voľba vložiek, ale tiež správna voľba mydiel a častejšie omývanie. Novopečená maminka by mala používať neparfémované mydlá určené pre intímnu hygienu (napríklad od Erdé). Mydlá pre dennú potrebu nie sú odporúčané predovšetkým kvôli nevhodnému pH - vysušujú pošvovú sliznicu. Nezabúdajte pre samú starostlivosť o bábatko na starostlivosť o seba. Vaše bruško i podbruško si zaslúži kvalitný olej (napríklad od Argitalu) a pravidelné masáže. Stačí venovať 5 min po každom sprchovaní premazaniu oblasti, ktorá bola počas tehotenstva najviac namáhaná.

Článok napísala Ilona Bittnerová, preklad Zuzana Hrúzová

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie