Ako vyberať menštruačné nohavičky

Výber menštruačných nohavičiek na našom trhu je stále väčší, takže si tie „svoje“ môže vybrať prakticky každá žena. S pribúdajúcim množstvom značiek je ale tiež stále zložitejšie sa v nich zorientovať a nejaké si vybrať. Nie je to úplne jednoduchá voľba „buď alebo“, faktorov výberu je trochu viac. V tomto článku sa vám pokúsime s výberom trochu poradiť a načrtnúť, ako a podľa čoho vybrať.

Sila menštruácie

Prvým dôležitým faktorom je sila menštruácie. Väčšina značiek ponúka variantu na slabšiu a stredne silnú menštruáciu a variantu na silnú menštruáciu. Trochu samostatnou kapitolou sú potom ešte nohavičky nočné/ na spanie, ale k tomu sa ešte dostaneme.

Pokiaľ chcete nohavičky len ako poistku, ideálnou variantou sú Love Luna Bikini alebo Love Luna Midi. Oboje sú tenké, vypadajú ako bežné nohavičky a majú ľahkú savú vrstvu. Vďaka nepriepustnej vrstve zabránia pretečeniu v prípade nehody. 

Na slabú a stredne silnú menštruáciu môžete použiť prakticky všetky značky, každá z nich má nejakú svoju variantu – Meracus Comfort , Love Luna Midi a Bikini, Snuggs s dvoma kvapkami, Dorina Hipster.  Výber potom môžete zúžiť podľa ďalších faktorov.

Na silnú menštruáciu sa nám výber trochu zužuje, ale stále je ešte vcelku veľký. Takú variantu ponúka Meracus Everyday Plus, Love Luna Full a Bamboo , Snuggs s troma kvapkami, Dorina Midi .

Potom tu máme variantu nočné / na spanie. Tá sa líši hlavne v tom, že má predĺženú savú vrstvu (väčšinou vzadu až po vrch, niekde i v predu). Na výber sú Meracus Night (s predĺženou savou vrstvou v predu a so savou vrstvou vzadu až po vrch), Love Luna Full (so savou vrstvou vzadu až po vrch) a Love Luna Bamboo (so savou vrstvou v predu i vzadu až po vrch), Dorina Midi (so savou vrstvou vzadu až po vrch).

NOHAVIČKY NEMAJÚ NEKONEČNÚ KAPACITU!

Niektoré dokážu absorbovať tekutiny menej (napr. 10 ml), niektoré viac (napr 50 ml). Je tým mienená tekutina, ktorá sa absorbuje priebežne počas niekoľkých hodín, takže pokiaľ dlho sedíte/ ležíte, vstanete a naraz vytečie veľké množstvo krvi, nemusí stihnúť vsiaknuť a môže pretiecť po stranách gumičkami. Často to vypadá (hlavne u čiernych nohavičiek), že nohavičky pretiekli skrz savú vrstvu, ale je to klam. Nohavičky pretečú bokom gumičkami a krv sa potom po látke šíri ďalej do priestoru. Naviac máme každá inak silnú menštruáciu, takže nohavičky, ktoré vašej kamarátke vydržia celý deň, môžu pretiecť vám za pár hodín. Je teda potrebné vyskúšať, ako dlho nohavičky vydržia vám v dané dni cyklu a podľa toho ich meniť.

Aký strih rady nosíte?

Keď už ste vybrali variantu podľa sily menštruácie, stále ešte zostalo niekoľko variant nohavičiek. A ako z nich vybrať ďalej? Ďalším kritériom môže byť napríklad to, aký strih nohavičiek rady nosíte.

Pokiaľ preferujete nižší strih nohavičiek, sú na výber Meracus bokové (vo variantách Comfort či Everyday).

Ak máte rady klasiku, stredne vysokou variantou sú Meracus, Love Luna Midi a Bikini, Snuggs, Dorina Hipster. 

Samozrejme je v ponuke i varianta do pásu pre tie, ktoré majú (nielen) počas menštruácie rady bruško v teple. Môžete vyberať medzi Love Luna Full a Bamboo.

Niečo medzi klasikou a do pásu sú potom Dorina Midi.

Ako majú nohavičky vypadať?

Niekedy sa potrebujeme niekde vyzliecť či prezliecť a chceme, aby nebolo nič poznať. Pokiaľ potrebujete tenké a nenápadné nohavičky, potom sú to Love Luna Midi a Bikini alebo Snuggs s dvoma kvapkami.

O trochu silnejšiu savú vrstvu majú Dorina Hipster, Meracus Comfort, Snuggs s troma kvapkami.

V ponuke sú samozrejme i elegantnejšie varianty s krajkou – Meracus Elegant, Love Luna Bikini (s jemným elegantným lemom). A na svoje si prídu i tie, ktoré nechcú nosiť len čiernu. Farebné varianty nájdete u Meracus (ružová), Love Luna Midi (nude), Love Luna First Period.

ako-vybrat-menstruacne-nohavicky-01   ako-vybrat-menstruacne-nohavicky-02   ako-vybrat-menstruacne-nohavicky-03   ako-vybrat-menstruacne-nohavicky-05

Pranie a sušenie

Všetky nohavičky je potrebné pred prvým použitím vyprať. Všetky možno prať v práčke v tekutom pracom prostridku bez aviváže na 30, resp. 40 st. (podľa pokynov výrobcu na nohavičkách/ obale/ priložených pokynoch), Meracus znesú i pranie na 60 st. Žiadne z nohavičiek nepatria do sušičky či na priame kúrenie, v prípade sušenia na rube väčšinou uschnú rýchlejšie.

Po použití je potrebné nohavičky preprať v studenej vode.

U niektorých nohavičiek sa počas niekoľých prvných vypraní savosť postupne zvyšuje.

Počítajte s tým, že nohavičky schnú 8 a viac hodín (samozrejme podľe vykurovania/ počasia/ vlhkosti vzduchu/ typu nohavičiek…).

Koľko ich budem potrebovať?

To je častá a neľahká otázka. Záleží na sile menštruácie a na tom, ako často musíte nohavičky meniť. So stredne silnou menštruáciou odporúčame minimálne 4 kusy – jedny máte na sebe, jedny na prezliekanie, jedny schnú a posledné na vypranie/ schnúce či do zásoby. Pokiaľ máte menštruáciu silnejšiu, samozrejme potrebujete kusov viac.

Už ste vybrali tie svoje nohavičky i vy? Pokiaľ áno, budeme rady za zdieľanie vašich skúseností a postrehov.

Autorkou článku je Tereza Čajanová - grafomanka, organizátorka vesmíru, alchymistka a experimentátorka :-)