Saunovanie počas menštruácie

Pomaly, ale iste prichádzajú jesenné a zimné dni a spoločne s nimi aj chladnejšie počasie, počas ktorého sa potešíme návšteve sauny. V saune môžeme na chvíľu zabudnúť, aká je von zima a vyženieme "mráz z kostí". Možno vás napadá otázka: a môžem navštíviť saunu, keď mám svoje dni? Na túto otázku odpovie nasledujúci článok.

Menštruácia a sauna – áno alebo nie?

Vedeli ste, že: zhruba po pätnástich minútach pobytu v saune stúpne vnútorná telesná teplota zhruba o 1°C oproti normálu, teda na hodnotu okolo 38°C?

sauna-menstruacia

Fotografie od Bad Kleinkirchheim licencovaná pod CC BY 2.0.

 Prvý dôvod prečo nie

Mnoho lekárov sa zhoduje na tom, že v prvých dňoch menštruácie, nie je saunovanie pre ženy vhodné. V saune totiž dochádza k väčšiemu prekrvovaniu vnútorných orgánov a zvyšuje sa tak i celková telesná teplota. A pretože pri menštruácii dochádza k prekrveniu maternicovej sliznice, môže vzostup vnútornej teploty prispieť k zvýšenému krvácaniu. Neodporúča sa ani prudké ochladzovanie v malom ľadovom bazéniku.

„Protože při menses dochází k většímu prokrvení děložní sliznice, která se odlučuje a krvácí, může vzestup vnitřní teploty, byť jen mírný, přispět ke zvýšenému krvácení. Z těchto důvodů se zejména v prvních dnech menstruace saunování nedoporučuje.“ MUDr. Antonín Mikolášek

Druhý dôvod prečo nie

Počas menštruácie je maternicové hrdlo otorenejšie, a preto sa touto cestou môžu do tela ľahšie dostať rôzne nečistoty. Preto by žena mala vyberať vhodné menštruačné pomôcky a naopak by nemala používať chemické intímne prostriedky alebo si pošvu vyplachovať priamym prúdom vody. Vo verejných priestoroch, akým je sauna, je väčšie množstvo ľudí - teda je tu i zvýšená šanca výskytu nečistôt. 

Nie je ale tento dôvod neopodstatnený vzhľadom k množstvu žien, ktoré počas svojej menštruácie pravidelne a bez problémov navštevujú iné verejné priestory, a to kúpalisko (či už s tampónom či menštruačným kalíškom)?

sauna-pocas-menstruacie

Fotografie od Sam Leppanen licencovaná pod CC BY 2.0.

Potná chyža

To isté, ako sme si povedali o saune, platí aj o potnej chyži. Skôr sa menštruujúcim ženám vstup do potnej chyže neodporúčal. Žena, ktorá menštruuje, totiž prežíva svoju vlastnú očistu a nie je nutné k tomuto procesu pridávať ešte ďalšiu telesnú očistu.

Dôvod pre - alebo kedy áno

Lekári väčšinou nič nenamietajú proti saunovaniu v domácom prostredí. Práve naopak! V prípade bolestivej menštruácie sa návšteva sauny na pár minút odporúča. Krátke prehriatie v ľahu a následné osprchovanie vlažnou vodou, prináša totiž úľavu od bolestí. Avšak ani v domácom prostredí sa neodporúča používať ochladzovací bazénik. K miernemu ochladeniu úplne postačí vlažná sprcha alebo vyjsť von na čerstvý vzduch.

Naviac je dokázané, že vďaka saunovaniu sa zvyšuje aj výdaj niektorých hormónov. Napríklad endorfínu, noradrenalínu, dopamínu a iné., čo prispieva tiež k celkovému zlepšeniu nálady.

sauna-menstruacia-01

Fotografie od Hermine Kurz licencovaná pod CC BY 2.0.

Menštruačný kalíšok a sauna?

Pokiaľ ste zvážila všetky pre a proti a i tak sa rozhodla do sauny vyraziť, možno vás napadne, či je kalíšok vhodný i pre túto príležitosť. Určite áno, pokiaľ kalíšok používate už dlhší čas a viete, že vám dobre "sedí".

Článok napísala Veronika Lančaričová, zdroj informácií: www.rodina.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie