Rozdiely medzi kalíškami

Rozmery menštruačných kalíškov

Pre správnu funkčnosť kalíšku je nutné zvoliť vhodnú veľkosť. Dôležitý je obvod kalíšku, ale je dobré prihliadať aj na dĺžku kalíšku a objem. V množstve rôznych značiek dnes síce môže byť obtiažne nájsť ten pravý, ale oproti roku 2006 (bola iba 1 značka na trhu) máme veľkú výhodou v tom, že takmer každá žena môže nájsť pre seba ten pravý. 

Príklad - hľadáte stredne veľký kalíšok vhodný pre ženy okolo 25 rokov, je to Mooncup B a jemu podobné veľkosti. Pokiaľ hľadáte veľkosť pre mladé dievča, pozrite sa, ktoré značky ponúkajú najmenšie kalíšky. 

Porovnanie jednotlivých značiek vám uľahčia prehľady a fotografie na týchto stránkach:

Prehľad rôznych značiek menštruačných kalíškov

Kalíšky podľa objemu, priemeru a dĺžky

Pevnosť kalíška

Väčšina kalíškov je vyrobená zo silikónu, Me Luna a SilkyCup z TPE. V závislosti na shore materiále (udáva mäkkosť) a množstve použitého materiálu majú kalíšky rôznu pevnosť. Pokiaľ porovnáte kalíšky rôznych značiek s rovnakou hodnotou shore, nemusia byť rovnako mäkké, pretože je na ne použité iné množstvo materiálu - majú inak silné steny.

  • Podstatné je, že mäkkosť kalíšku nemá hlavný vplyv na funkciu. Podstatný je obvod kalíšku.
  • Pokiaľ vám bude kalíšok obvodom malý, bude pretekať.

Pokiaľ vám bude kalíšok obvodom veľký, bude vás buď tlačiť alebo pokiaľ bude mäkký, ohne sa a bude pretekať.

Podstatné je teda zvoliť správny obvod, Zo skúseností vieme, že či je kalíšok mäkký alebo pevný, tak o kalíšku so správnym obvodom vôbec neviete. Podľa čoho teda voliť?

  • Mäkký kalíšok sa hodí pre ženy, ktoré sú viac citlivé a pevný kalíšok by im vadil pri vyberaní.
  • S pevným kalíškom je jednoduchšia manipulácia - jednoducho sa po zavedení otvorí a tiež drží tvar, keď ho vyberáte.
  • Pevný kalíšok sa hodí pre športujúce ženy, které mají spevnené panvové dno. Pokiaľ žena stiahne svaly, môže sa mäkký kalíšok jednoducho ohnúť a pretiecť.

Dierky pri hornom okraji

Kalíšky majú 2, 4 alebo 6 dierok. Pri rôznych značkách sú dierky rôzne veľké. Sú na kalíšku preto, aby sa pri zavádzaní kalíšok správne otvoril a vznikol podtlak. Čo je dobré vedieť?

  • Pokiaľ sa kalíšok naplní až k dierkam, začne nimi mierne pretekať.
  • U kalíškov s 2 dierkami je niekedy problém so správnym otvorením. 2 dierky má Me Luna a kalíšky vyrobené v Číne.
  • Dierky je potrebné čistiť. Možno to opatrne urobiť špendlíkom alebo kalíšok naplniť vodou, priklopiť rukou a druhou rukou ho zmačknúť - voda vystrekne dierkami a prečistí ich.

Zakončenie kalíška

Klasické a pôvodné zakončenie kalíšku je stopka. Môže byť rôzne dlhá a je na kalíšku z toho dôvodu, že sa mnoho žien obáva, ako kalíšok vyberú. U tampónov je šnúrka, logickým riešením u kalíškov teda bola stopka. Väčšina žien ale stopku skôr či neskôr ustrihne, pretože kalíšok sa najlepšie vyberá za spodnú časť.

Je možné ustrihnúť iba časť stopky, ktorá vám vadí a časť stopky ponechať, pokiaľ vám uľahčuje vybratie kalíšku.

Ďalšie možné zakončenie kalíškov je gulička (Me Luna, Naturcup), očko (Me Luna) alebo plochá stopka (LunaCup alebo lístok u  Luv Ur Body). Toto zakončenie nemusíte ustrihnúť, je pohodlné pre nosenie a môže niektorým ženám vyhovovať pri manipulácii s kalíškom. S trochou zručnosti s manikúrovými nožničkami ho možno tiež odstrániť.

Výhoda týchto zakončení je tedy v tom, že za toto zakončenie možno kalíšok dobre uchopiť a zároveň ho nie je pri používaní nepríjemne cítiť - čo neskrátenú stopkú byť môže. 

Poslednou variantou je kalíšok bez zakončenia (Me Luna basic), ktorý má iba hladké dno. Často si ho kupujú ženy, ktoré už nejakú skúsenosť s používaním menštruačného kalíšku majú.
zakoncenie-kaliskov

Farba kalíška 

Menštruačné kalíšky Lunette, LadyCup, Mamicup, Me Luna, Luv Ur Body a LunaCup sa vyrábajú tiež vo farebných variantách. Funkciu splnia všetky kalíšky rovnako a všetky tiež spĺňajú požiadavky na kvalitu a zdravotnú nezávadnosť. Záleží teda len na vás, akú farbu si vyberiete!

Lunette v čírej variante a štyroch farbách - Lucia, Selene, Cynthia a Áine.

lunette-kalisok-menstruacny

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie