Pestovanie morských húb

Častokrát som bola svedkom debaty o menštruačnej morskej hube - ako alternatíve ku klasickým tampónom. Čítala som či počula, ako ženy prehlasujú: „A to si dnu vkladáte mŕtveho živočícha? To ho musel niekto zabiť, aby ste túto pomôcku mohli použiť? Nedochádza kvoli pestovaniu k veľkému a zbytočnému drancovaniu morí? A nie sú využívané deti pre zber týchto húb?“ A mnoho ďalších takýchto otázok… Samozrejme je dobré a dôležité sa pýtať, preto si niektoré tieto tvrdenia a informácie uvedieme na pravú mieru.

Morská huba nie je živočích

Ani ryba ani rak, ani živočích ani rastlina, čo to teda je? (Podrobnejšie si o tejto téme môžete prečítať v článku Morská huba nie je rastlina.) Morské huby majú svoj vlastný kmeň, ktorý sa nazýva Porifera - hubovci a obsahuje veľké množstvo čeľadí. I teraz v rámci kmeňa Porifera robia vedci občas rôzne zmeny, lebo ich zaradenie medzi živočíchy nie je tak jednoznačné. A aj keď o nich hovoríme ako o živočíchoch, nepohybujú sa (to zvládajú iba ich larvy). Rozmnožujú sa rôznymi spôsbmi v závislosti na druhu. Sú známe svojou veľkou schopnosťou regenerácie, lebo po odlomení niektorej časti rýchlo dorastajú. Žijú v hĺbkach od 5 do 60 m a živia sa prevažne planktónom. Zbierajú sa v oblastiach teplých morí, a to najviac v oblastiach Floridy, Kalifornie, Mexického zálivu a Karibiku. A používajú sa už niekoľko tisíc rokov.

morske-huby-karibik

To je vražda, napísala…

Je to teda vražda alebo nie, keď sa huby zbierajú (v tomto prípade odrezávajú)? Odpovedať si musí každý sám, lebo sa jedná skôr o subjektívnu záležitosť. Huba po odrezaní svojej časti neumiera, ale znovu dorastá.

Drancovanie morí

Ako sa sám Richard Kašpar, majiteľ najväčšej firmy na dovoz morských húb k nám do ČR (Carribean Sun), vyjadril: „Pokiaľ by sa skutočne jednalo o drancovanie morí, tak po dvanástich rokoch, kedy huby pestujeme, by už skutočne nebolo čo zbierať, teda drancovať – tak veľkú lokalitu naozaj nemáme.“

Huba sa zbiera ručne a opatrne tak, aby sa neporušil jej koreň. Zber sa robí formou rezu a to maximálne v dvoch tretinách, aby huba mohla opäť zregenerovať. Takýto orez by sme mohli prirovnať k bežnému prerezávaniu vetví ovocných stromov.

Zber je robený ako v prírodných lokalitách, tak v miestach, ktoré by sme mohli nazvať farmou. Na takejto farme je pripravené podložie a na ňom sú pomocou štepu namnožené huby, ktoré sa nechávajú dorásť do rôznych veľkostí. (Aby boli morské menštruačné huby vo veľkosti S, ale i vo veľkosti L…). V chránených morských svätyniach a v korálových útesoch je zber prísne zakázaný.

K tejto téme ešte pán Kašpar dodáva: „Na zber máme tiež licencie. V USA sú dve vládne agentúry, ktoré kontrolujú ako, kedy, kde a tiež koľko toho z mora zbierame. Rovnako ako sa to stráži v prípade lovu rýb z morí. Naozaj v tomto prípade nie je možné robiť čokoľvek nelegálne. Naviac keď huby vyvážame z USA do Európy - bez povolenia a preukazov o pôvode by to skutočne nebolo možné.“

morske-huby-prirodne

Detská práca

Deti sa v prípade výlovu morských húb skutočne nezneužívajú. Pre zber je totiž potreba schopných a vycvičených potápačov, ktorí k tomu majú dostatočnú a potrebnú prípravu a školenia.

Je tu ale jedno veľké ohrozenie pre morské huby

A to neplatí samozrejme iba pre ne, trpia tým tiež ďalšie morské živočíchy. Reč je o zvyšujúcom se znečistení v moriach a oceánoch. Kvoli svojej filtračnej funkcii nie sú totiž hubovci schopní v znečistenej vode rásť a následkom toho hynú. A ako môže každý z nás tomuto znečisťovaniu zamedziť? Začať sám u seba – nie je to "klišé", ale nutnosť pre naše prežitie.

menstruacne-hubky

Žime preto šetrne a priteľsky voči našej planéte. Začať môžeme napríklad tým, že namiesto klasických pracích prostriedkov, budeme používať tie ekologické, ktoré sú šetrnejšie a nedráždia našu pokožku. Ďalej môžeme pomôcť napríklad tým, že nebudeme vytvárať zbytočný odpad a už vzniknutý odpad vytriedime. A v neposlednej rade ako ženy pomôžeme prírode používaním ekologických menštruačných potrieb, akými sú práve menštruačné huby, látkové vložky alebo menštruačné kalíšky...

Autorkou článku je Veronika Lančaričová. Zdroj informácií: www.menstruacnihouby.cz a písemná komunikace s Richardem Kašparem, majitelem firmy Carribean Sun.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie