Nízky krček maternice a výber vhodnej menštruačnej pomôcky

Aj keď sme sa téme o krčku maternice už venovali samostatne (článok Krček maternice), v tomto článku pôjdeme ešte viac do hĺbky a zameriame sa na to, aký kalíšok vybrať, pokiaľ máte nízky krček.

Ako poznám nízky krček maternice?

Krček maternice, teda najspodnejšia časť maternice, ktorá zasahuje do pošvy, sa v priebehu cyklu rôzne mení – klesá alebo naopak stúpa a tiež mení svoju tvrdosť. V čase ovulácie je krček veľmi mäkký a obvykle býva ťažké ho nahmatať. V čase menštruácie je oproti tomu tvrdý a blízko pošvového vchodu. Preto je dôležité vzdialenosť krčku od pošvového vchodu merať v prvé dni menštruácie. Počas ďalších dní krček zas pomaly "putuje hore".

Vzdialenosť čípku od pošvového vchodu si zmeriate tak, že si zavediete ukazovák do pošvy, dotknete se čípku a potom si premeriate tento prst. (Nie tak, že si dnu zavediete pravítko, skladacie či krajčírsky meter – áno, i s týmto som sa už stretla.) Uvádza sa, že pokiaľ je nameraná vzdialenosť menšia než 5 cm, máte nízky krček. Pri konzultáciach so ženami však zisťujem to, že vzdialenosť 5 cm v čase menštruácie je štandard, a naopak, že sa veľmi zriedka stretávam so vzdialenosťou, ktorá je väčšia než 5 cm. Preto v prípade, že nameriate vzdialenosť 5 cm, nie je nutné hneď vyberať kalíšok pre nízky krček.

 Poďme si to ale zhrnúť:

  • Pokiaľ je vzdialenosť vašeho krčku maternice (merané v začiatku menštruácie) okolo 5 cm, či ľahko pod 5 cm, môžete si vybrať akýkoľvek kalíšok a nie je nutné vyberať z tých, ktoré sú pre nízky krček určené.
  • Vzdialenosť „ľahko pod 5 cm“ až po 3,5 cm je taká, u ktorej by som kalíšok pre nízky krček vybrala (výber si za chvíľu ešte upresníme).
  • Vzdialenosť krčku 3,5 cm je takou hranicou, u ktorej je vôbec ešte možné kalíšok používať.

Výber menštruačných kalíškov pre nízky krček

V našom eshope máme 3 varianty kalíškov, ktoré sú pre nízky krček výrobcom určené: Me Luna Shorty, Luv Ur Body M a FemmyCycle M. Poďme si o jednotlivých kalíškoch povedať viac a zhrňme si, v akých prípadoch ich zvoliť a kedy nie.

Me Luna Shorty

Veľkou výhodou tohto kalíšku je, že môžete vyberať z troch pevností (Soft, Classic a Sport), z niekoľkých rôznych zakončení a zo štyroch veľkostí (a tiež z niekoľkých farieb.) Nevýhoda je ale tá, že kvoli kratšej dĺžke kalíšku má tiež menší objem a ženám, ktoré majú silnejšiu menštruáciu, nemusí tento kalíšok stačiť, môže pretekať alebo sa dokonca rôzne v pošve pretáčať. Stretla som sa s niekoľkými ženami, ktoré mi toto popisovali. Na druhej strane je mnoho tých, ktorým kalíšok Me Luna Shorty vyhovuje, len ho kvoli menšiemu objemu vylievajú častejšie.

Luv Ur Body M

Tento kalíšok môže prekvapiť – najdlhší a nejobjemnejší kalíšok, že je určený pre nízky krček? Áno, hneď vysvetlím. Kalíšok sa pochopiteľne dá využiť i pri „nienízkom“ krčku pre ženy, ktoré potrebujú väčší objem. Ako varianta pre nízky krček je to zamýšľané tak, že sa krček schová dnu a vďaka dĺžke kalíšku bude ešte stále dosť miesta pre zber krvi. Túto variantu môžeme doporučiť ženám, pre ktoré je priemer 45 mm vhodný, a ktoré majú krček okolo 5 cm. Pri nižších vzdialenostiach by kalíšok mohol byť z pošvy vytlačovaný kvoli nedostatku miesta.

FemmyCycle M

Tento kalíšok sa od ostatných kalíškov líši svojim tvarom, funkčne je ale rovnaký (viac si o ňom môžete prečítať v samostatnom článku FemmyCycle). Rovnako ako u kalíšku Luv Ur Body, je u tejto značky pre ženy s nízkym krčkom určená iba jedna veľkosť, a to veľkosť prostredná (M). Preto si ho môžu vybrať iba tie ženy, ktorým bude kalíšok vyhovovať tiež svojim priemerom. Pre ženy, ktoré majú veľmi nízky krček (4 cm a menej), ho neodporúčame. Kalíšok je totiž opatrený zavierateľným víčkom proti spätnému vyliatiu krvi a pri veľmi nízkom položení krčku, by sa mohol kalíšok na krček „nacucnúť“ a to by mohlo byť nepríjemné či dokonca bolestivé. 

Ďalšie kalíšky, ktoré je možné pre nízky krček použiť:

Pri nízkom krčku je ale možné použiť i iné menštruačné kalíšky, ktoré výrobcom nie sú priamo pre ženy s nízkym krčkom určené. A ktoré to sú?

Poslednou dobou sa nám osvedčil menštruačný kalíšok Mamicup, ten úspešne vyskúšalo i niekoľko žien s veľmi nízkym krčkom (okolo 3,5 cm) a kalíšok sedí a vyhovuje. Počítajte ale s tým, že pri silnejšej menštruácii je potrebné vylievať častejšie – krček totiž do kalíšku zasahuje, preto zaberá časť jeho objemu.

Pri výbere kalíšku pre nízký krček je dôležité vyberať z tých kalíškov, ktoré majú tvar do U nie do V. Kalíšok do V, teda ten, ktorý sa smerom dole zužuje, je nevhodný, lebo krček zaplní časť objemu a v zúženej spodnej časti zostane len veľmi málo miesta pre zber krvi.

kalisky-pre-nizky-krcek

Výber vhodného kalíšku, je ale individuálnou záležitosťou, lebo vzdialenosť krčku maternice je iba jedným z kritérií, ktoré je potrebné pri výbere zohľadniť. Pokiaľ si teda nie ste výberom kalíšku isté, môžete sa poradiť s nami a napísať nám na info@maluna.sk

Nízky krček a ďalšie menštruačné pomôcky

Pri nízkom krčku je pochopitelne možné vyskúšať i iné menštruačné pomôcky: látkové vložky (u tých bude úspech zaručený pri akejkoľvek vzdialenosti krčku) alebo menštruačné hubky. U hubičiek je ale potrebné počítať s tým, že pri umiestnení hubky blízko pošvového vchodu, ju ženy s posilneným panvovým dnom jednoducho stlačia a pokiaľ bude plnšia, pretečie. Za skúšku to ale stojí, hubička vydrží pri dobrej údržbe niekoľko mesiacov a investícia je nízka.