MHD 2019 a krst knihy Ženství jako dar

Máme radosť, že sa nám pred dvoma rokmi podarilo začať tradíciu osláv Medzinárodného dňa menštruácie, ku ktorému sa každý rok pripája viac žien a organizácií. Minulý rok to boli napríklad ženy z Pikle.cz, ktoré síce netušili, avšak v tento deň pokrstili Sadu menarché. My sme tento tento deň zámerne vybrali v tomto roku pre krst našej knihy Ženství jako dar alebo menstruace ve 21. století. Ale poďme sa na všetko pozrieť pekne po poriadku.

MHD – čo to je a prečo sa zapájať?

Okrem skratky Mestskej hromadnej dopravy označujú tieto tri písmená tiež Medzinárodný deň menštruácie. Počas tohto dňa sa po celom svete zapájajú mnohé organizácie a informujú o téme menštruácie, lebo tá je na mnohých miestach sveta stále veľmi tabuizovaná.  Prípadne ženy a dievčatá trpia nedostatkom menštruačných potrieb a nemajú zaistené dostatočné hygienické podmienky pre výmenu hygienických pomôcok – dievčatá tak často v dňoch svojej menštruácie nechodia do školy a zameškanú látku sa im mnohokrát už nepodarí dohnať. Heslom MHD 2019 bolo „Its time for action“ a „No more limits“ (Je čas na akciu a Už žiadne obmedzenia).  

A čo my ostatní?

Dobre, táto osveta je možno dôležitá v rozvojových krajinách, ale možno si hovoríte: "my tu sme v pohode". My vám ale povieme, prečo je tento deň dôležitý a podstatný aj u nás. Nedostatkom menštruačných potrieb možno netrpíme a hygienické podmienky máme dobré, čo je ale potreba zlepšovať, je informovanosť a tiež vnímanie menštruácie nie ako problému, ale ako NORMÁLNEJ súčasti ženy v plodnom veku. Menštruácia ako to, čo ženské telo prirodzene vie – bez problémov. Ženy v dnešnej dobe trpia mnohými problémami v spojitosti s menštruáciou, či už bolesťami či prehnanými prejavmi PMS. Za nás dodávame, že takto to byť skutočne nemusí a preto vznikla kniha:

Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století

Táto kniha komplexným spôsobom popisuje menštruáciu z rôznych uhlov: biologického, sociálneho, historického, antropologického, ale tiež cyklického či duchovného. Je to jedinečná kniha, ktorá je vďaka svojej komplexnosti na našom trhu potrebná!

Autorka knihy Veronika Lančaričová dodáva: „Napsala jsem knihu, kterou jsem si sama jako žena přála číst. Tato kniha by mi v pubertě leccos usnadnila a odpověděla na mnoho otázek. Sepsala jsem knihu, která kromě odborných informací obsahuje také pohled „ženy ženám“. Představuji si, že tato kniha bude v každé rodině a usnadní tak prožívání menstruace nejedné ženě...“

Na aké otázky táto kniha odpovedá, namátkovo napríklad:

  • Čo to je PMS a ako ho riešiť?
  • Musí byť menštruácia bolestivá a čo pre zníženie bolestí môžem urobiť?
  • Aké menštruačné pomôcky sú dnes v ponuke?
  • Ako sa vyvíjal náhľad na ženu počas celej histórie?
  • Ako vypadala menštruácia v minulosti a ako vypadali prvé menštruačné pomôcky?
  • Existovali skutočne červené stany a chodili ženy do príbytkov (ne)dobrovoľne?
  • Ako sa môžem o svoje lono viac starať a čo všetko si môžem dopriať?
  • Čo označuje pojem „voľná menštruácia“?

To a ešte oveľa viac sa dozviete v tejto knihe na celkom 264 stranách.

Krst knihy v Art-n-coffee

Pre krst našej knihy sme si vybrali skutočne nádherné miesto, kaviareň v africkom štýle Art-n-coffee. Účasť bola hojná, na krst prišli ženy, ale aj muži a niekoľko detí. Sme za to rady, lebo veríme, že téma menštruácie je rovnako dôležitá pre ženy a tiež pre mužov. Vďaka správnej informovanosti a znalosti o nás ženách, nám môžu naši milovaní muži tiež lepšie porozumieť.

Najskôr na krste hovorila Ilona Bittnerová, majiteľka webu Kalíšek.cz a e-shopu Maluna.cz o dôležitosti tejto témy, o knihe o menštruácii a predstavila autorku Veroniku Lančaričovú. Samotná Ilona sa podieľala na korektúrach a konzultáciach k našej novej knihe, odporúčala, čo zmeniť, čo pridať, či naopak ubrať a čo by sa hodilo inak preformulovať. Do knihy tiež vyberala obrázky.

Veronika Lančaričová rozprávala o tom, ako vznikol nápad na túto knihu, v čom je pre dnešné ženy dôležitá a v čom im môže ich menštruáciu uľahčiť. Okrem textu do knihy namaľovala tiež niekoľko ilustrácií. Po Veronike sa zodpovedne svojej témy zhostila Kateřina Juřenčáková, ktorá usporadúva prednášky o menštruácii na školách. Podľa Kataríny stále situácia nie je ružová, téma menštruácie je vnímaná stále tabuizovane a informovanosť nie je dostatočná.

Po Katke predstavila Jitka Plevová z Pikle.cz Sadu menarché. Ta vznikla preto, aby rodičom i dievčatám sprostredkovala potrebné informácie o menštruácii a tiež menštruačných pomôckach. V tejto sade nájdete napríklad Denníček slečny Em, cyklický kalendár, čaj proti bolestiam, vzorky jednorázových pomôcok, látkovú vložku, menštruačnú hubičku a informácie a zľavy na pomôcky ďalšie.

Ako ďalšia vystúpila Lilia Khousnoutdinová, ktorá sa venovala téme prvej menštruácie a rituálu, ktorý je možné si v tento deň dopriať. Oslavu je možné dopriať si tiež spätne v dospelom veku. O tom všetkom pojednáva kniha Oslava menarché aneb cesta k příjemnější menstruaci, ktorú Lilia zároveň pokrstila.

krst-zenstvi-jako-darFotky z krstu knihy

Po nej už prišla na radu Judita Berková, kmotra knihy Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století, ktorá predniesla nádherné slová a priania knihe.

A spoločne knihe prajeme, aby pomáhala ženám pri prežívaní ich menštruácie a teda vnímanie ženstva ako daru.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie