Menštruačné nohavičky Meracusky

Medzi menštruačnými pomôckami môžeme privítať tiež menštruačné nohavičky. Vo svete sa používajú už dlhšie, zatiaľčo u nás túto možnosť iba objavujeme. Preto nám dovoľte podrobnejšie predstaviť české menštruačné nohavičky Meracusky.

Čo to sú menštruačné nohavičky?

Menštruačné nohavičky sa oproti tým klasickým nohavičkám líšia, aj keď na prvý pohľad nemusíte nič poznať. Sú ušité zo špeciálnych materiálov, ktoré zaisťujú to, že sú nohavičky savé a nepriepustné zároveň. Oproti látkovým vložkám majú tu výhodu, že nikam nekĺžu a neposúvajú sa.

Ako menštruačné nohavičky Meracusky vypadajú?

Menštruačné nohavičky Meracusky majú celkom 8 typov, ktoré sa medzi sebou líšia svojou savosťou, vzhľadom a výškou. (Všetko je rozpísané nižšie.) Meracusky sa vyrábajú v neutrálnej v čiernej farbe a jemnej ružovej. Sú vybavené gumičkou, ktorá dobre tesní okolo stehien, ale nemusíte mať obavy, gumička tesní, avšak netlačí a nezarezáva sa. Svojim strihom sa od běžných nohavičiek skoro nelíši.

menstruacni-nohavicky-meracusky-typy

Meracusky majú niekoľko vrstiev - podstatná je samozrejme funkčná nepriepustná a tiež savá vrstva. Dotykovým materiálom je bambusový úplet (95% bambus, 5% elastan). Bambus je prírodne antiseptický a má výborné savé vlastnosti, je veľmi vhodný i pre alergikov. Látky z neho vyrobené sú jedny z najhebších. Vlákna sa vyrábajú z bambusovej masy podobným spôsobom ako sa vyrába viskóza. Vlákna v našej dotykovej vrstve pochádzajú z divokého bambusu a z BIO bambusu, materiál sa vyrába v Českej republike a má Eko-Tex I certifikát. Menštruačné nohavičky Meracusky sú vyrábané v Českej republike.

Typy a varianty menštruačných nohavičiek

Menštruačné nohavičky Meracusky majú 8 typov. Môžete si vybrať z dvoch variant: Sport, ktoré majú jednoduchý strih a Elegant, ktoré sú zdobené krajkou (áno, i v čase menštruácie nám to môže pristať ). Obe varianty šijeme v dvoch rôznych výškach nohavičiek - môžete si teda vybrať „bokovky“ alebo normálnu výšku nohavičiek.

Ďalšou špecifikáciou je savosť nohavičiek. Varianta Light má nepriepustnú vrstvu uprostred nohavičiek a slabú savú vrstvu. Varianta Plus má nepriepustnú vrstvu dlhšiu, siaha až do chrbtovej časti nohavičiek a rovnako vpredu (smerom k brušku) je dlhšia. U varianty Plus je savá vrstva silná – je teda skvelou variantou na noc. Obe varianty môžu využiť aj ženy, ktoré trpia inkontinenciou.

Kedy môžem menštruačné nohavičky použiť?

  • pri slabej i normálnej menštruácii: nohavičky Plus vydržia podobne dlho ako bežná denná vložka
  • pri silnejšej a silnej menštruácii: nohavičky je nutné častejšie vymeniť, čo môže byť nepraktické. Môžete ich ale použiť dohromady s jednorázovou vložkou (odporúčame bez krídelok) a mať tak dvojitú ochranu.
  • varianta Plus sa hodí pre ženy, ktoré majú často nočnú nehodu (krv pretečie na chrbát). Môžete použiť iba nohavičky alebo sa pri silnej menštruácii poistiť tiež vložkou.
  • pri problémoch s inkontinenciou - hodí sa pre staršie ženy, ale aj napr pre tehotné
  • varianta Light je optimálna ako poistka k menštruačnému kalíšku alebo hube a tiež sa hodí v čase, kedy trénujete voľnú menštruáciu

Prečo sú praktické?

Niektoré ženy nestoja o to, aby ľudia okolo nich kvoli vykukujúcim krídelkám vedeli, že majú menštruáciu (napr. pri prezliekaní vo fitness centre alebo mladé dievčatá pri telocviku). Tiež ženy, ktoré v noci často majú nehodu a spia niekde mimo domov, nohavičky odcenia - varianta Plus poskytuje v noci účinnú ochranu i na chrbte.

Skúsenosť Jany s Meracuskami Plus: „Dostala jsem jedny menstruační kalhotky Meracusky na vyzkoušení, protože je moje menstruace hodně silná a je tedy „dobrou zatěžkávací zkouškou“ na kalhotky. Vyzkoušela jsem kalhotky při silné menstruaci na noc a velmi mne překvapily, protože vydržely a neprotekly. Gumičky kolem nohou dobře těsní a krev ani tudy nemůže protéct. Do budoucna si chci ještě minimálně jedny kalhotky pořídit.“

Nohavičky Meracusky sa vyrábajú v štyroch veľkostiach 

Veľkosť S M L XL
Obvod cez  boky 88 - 94 cm 94 – 100 cm 100 – 106 cm 106 – 116 cm


Ako sa o menštruačné nohavičky starať?

Menštruačné nohavičky sa dajú bežne prať na teplote 40°C (prípadne na 60°C, ale to neodporúčame robiť príliš často kvoli životnosti nohavičiek). Odporúčame ich prať v ekologickom pracom prostriedku a predpierať vo vlažnej vode s pomocou odstaňovača škvŕn ako je napríklad žlčové mydlo. Údržba menštruačných nohavičiek sa nelíši od údržby látkových vložiek. Hlavne pre krajkové nohavičky odporúčame použiť vrecko na pranie, aby sa krajka nepoškodila. Nohavičky sušte volne na šnúre (ideálne na slnku) či v blízkosti kúrenia (umiestňovať nohavičky priamo na kúrenie neodporúčame).

menstruacne-nohavicky-meracusky

 Posúďte sami, menštruačné nohavičky Meracusky vypadajú naozaj skvelo –no kto by to bol povedal, že sa nejedná o bežné spodné nohavičky! 

Koľko menštruačných nohavičiek potrebujem?

To je dosť individuálne. Záleží na vás, či si chcete na začiatok zaobstarať jedny nohavičky, aby ste zistila, či vám táto menštruačná pomôcka vyhovuje. Po vyskúšaní môžete prikúpiť viac kusov. Môžete začať napríklad tým, že si kúpite savejšie nohavičky na noc, pre váš pokoj a pocit toho, že nikde nič nepreteká. Pokiaľ by ste chcela používať výhradne túto menštruačnú pomôcku, odporúčame zaobstarať si dvoje nohavičky - jedny na deň a jedny na noc. Môžete si kúpiť rôzne typy nohavičiek podľa toho, ako sa líši sila vašej menštruácie v jednotlivých dňoch.

Menštruačné nohavičky Meracusky môžete zakúpiť u nás v e-shope.

Článok napísala Veronika Lančaričová a Ilona Bittnerová, autorkou fotiek je naša dvorná fotografka Lucie Baldé.