Soľ z Mŕtveho mora

Mŕtve more a jeho soľ poznajú ľudia z celého sveta. Len do Čiech ju dováža niekoľko firiem a ľudia si ju kupujú pre jej blahodárne účinky, či už v podobe soli do kúpeľa alebo ako súčasť kozmetických prípravkov.

Kedy môžu minerálne soli, bahno či priamo kúpele v Mŕtvom mori pomôcť?

  • liečbu akné ľahkých i ťažších foriem
  • zmiernenie až potlačenie lupienky a ekzémov
  • potlačenie kĺbových bolestí
  • riešenie niektorých gynekologických problémov

sol-z-mrtveho-mora

Mŕtve more

Hlboko v údolí rieky Jordán, na hranici Jordánska a Izraela, leží Mŕtve more - jeden z najpozoruhodnejších prírodných úkazov na svete. Je to najbohatší zdroj prírodných solí, ktoré sa tu hromadili po tisíce rokov, a tiež najnižší bod na Zemi – Mŕtve more leží 400 m pod úrovňou hladiny mora.

 

Meno „Mŕtve more“ súvisí s absenciou života v jeho vodách kvoli extrémne vysokému obsahu solí a minerálov. Vďaka tomu sú ale vody vyhlásené svojimi liečivými vlastnosťami, ktoré boli uznávané už za doby Heroda Velikého pred viac ako 2000 rokmi. A pretože obsah soli je štyrikrát vyšší než vo väčšine svetových oceánov, plávajú v Mŕtvom mori i neplavci!

 

Či už pre liečebné vlastnosti, bohatú minulosť alebo tajomnú a okúzľujúcu krajinu, je Mŕtve more vyhľadávaným turistickým cieľom. Na pobreží vyrastajú nové moderné hotely, reštaurácie i terapeutické kliniky. Je tu rovnako živo ako skôr, kedy bolo miesto navštevované kráľmi, cisármi, obchodníkmi i prorokmi z celého sveta. Na jeho brehoch údajne stálo päť biblických miest - Sodoma, Gomora, Admah, Zebouin a Zoar.

Liečivá soľ

Zloženie soli z Mŕtveho mora je charakteristické vysokým obsahom niektorých minerálov, predovšedkým solí horčíku - asi 30%, draslíku - asi 22%, vápniku, brómu a ďalších. Koncentrácia minerálov stimuluje metabolické funkcie v bunkách a podporuje tak regeneráciu - obnovu buniek. Voda Mŕtveho mora obsahuje 21 minerálov a stopových prvkov. 12 z nich nenájdete v žiadnom inom mori a niektoré z nich sú uznávané a vysoko cenené pre prínos pocitov uvolnenia, vyživovania pleti, aktiváciu obehového systému a zmiernenie reumatických problémov a metabolických porúch. Soli, bahno i voda sú využívané pre vyhlásené jordánske kúpele i výrobu kozmetických prípravkov.

Vďaka svojej nadmorskej "nížke" je tu ďalšia vrstva atmosféry, ktorá filtruje určitú časť ultrafialových lúčov, takže slnko nespaluje pokožku s takou agresivitou, ako by sa podľa polohy zdalo. Táto dodatočná vrstva tiež zaisťuje väčšie množstvo kyslíku. U Mŕtveho mora je ho o 10% viac než vo veľkých mestách a o 5% viac než v iných morských kúpeloch. Toto miesto je ideálne pre astmatikov a alergikov.

jordan-mrtve-more

Ako soľ používať?

Použitie soli z Mŕtveho mora sa odporúča pri chronických bolestiach chrbta a kĺbov a pri únave svalov. Zároveň možno soľ využívať pri liečbe kožných ochorení (lupienka, ekzémy, akné). Vysoká koncentrácia minerálov čistí, regeneruje a prekrvuje každú pokožku.

Kúpele

Najčastejšie použitie sú soľné kúpele. Do vane nasypte soľ a relaxujte. Množstvo soli by malo byť 0,15 - 0,5 kg na 100 l vody. Soľ vsypte do menšieho množstva horúcej vody a po rozpustení doplňte kúpeľ vodou tak, aby vám koncentrácia i teplota bola príjemná. Dobu relaxácie odporúčame do 20 min. Po ukončení kúpeľa sa môžete buď osprchovať (bez mydla, iba vodou) či nechať soľ zaschnúť na koži - zas podľa toho, čo vám vyhovuje. Kúpeľ si môžete dopriať 2 - 3x týždenne, ale nezabudnite byť v kľude a teple aspoň hodinu po kúpeli.

Kúpele majú priaznivý vplyv na ústup projavov lupienky i neurodermatitídy. Slané kúpele zmierňujú svrbenie. Pokiaľ budete pripravovať kúpeľ pre dieťa, dajte menej soli a najskôr vyskúšajte, ako bude dieťa kúpeľ znášať a jeho koža reagovať.

Soli do kúpeľa z Mŕtveho mora nájdete v našej ponuke..

Inhalácie

Inhalovať je vhodné pri nádche, zápaloch dutín či priedušiek. Priveďte dostatočné množstvo vody k varu, odstavte a rozmiešajte v nej 4 polievkové lyžice soli. Nakloňte sa nad nádobu s vodou, cez hlavu si dajte uterák (pokiaľ je para príliš horúca, nechajte uterák voľne). Nadychujte sa nosom a vydychujte ústami. Vydychujte nad vodu tak, aby teplý vzduch z vody smeroval na vaše čelo, obzvlášť pokiaľ máte zápal prínosových dutín. Inhalácia by mala trvať 10 - 15 minút.

Silný roztok soli

Dve polievkové lyžice soli rozpusťte v štvrť litre vody. Týmto roztokom potrite postihnuté miesta a nechajte pôsobiť cca 1 hodinu i dlhšie, pokiaľ je to možné. Roztok nanasený na kožu môže páliť, pri aplikácii na detskú pokožku preto buďte opatrní a prípadne použite slabší roztok.

Aplikácia silného roztoku soli je vhodná na kožu s prejavmi akné, ekzému či lupienky. Pri aplikácii na čelo buďte opatrní, aby roztok nevnikol do očí. 

www.mrtvemore.com

Wikipedie - Mrtvé moře

www.jordansko.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie