Farma Wegwartehof

Farma Čakankový dvor leží v Rakúsku v prírodnej rezervácii blízko mesta Göpfritz (blízko českých hraníc). Farmár Andreas Höritzauer, jeho rodina i priatelia spravujú 6 ha pôdy podľa zásad biodynamického poľnohospodárstva. Rešpektujú prirodzené cykly prírody, kultivujú pôdu a za odmenu si berú rastliny, ktoré na nej vyrastú.

Okrem pestovania rastlín sú na farme v duchu biodynamického poľnohospodárstva chované tiež kone. Sú využívané pre prácu i relaxáciu. Kobylie mlieko je súčasťou produktov, ktoré farma ponúka:

  • kobylie mlieko ako pitná kúra
  • čokoláda, ktorá obsahuje kobylie mlieko
  • kozmetiku s obsahom kobylieho mlieka

Väčšina z produktov splnila náročné požiadavky pre udelenie značky Demeter a jedná sa o jediné Demeter produkty s kobylím mliekom na svete.

farma-wegwartehof-01

Od žriebätka ku kozmetike

Kobyly nie sú kvoli mlieku oddelené od svojich žriebät. Dojenie začína až v čase, kedy sa mláďatá začínajú samé pásť a nie sú už závislé iba na materskom mlieku. Vždy ráno sú umiestnené do ohrady blízko svojich matiek, do takzvanej "škôlky pre žriebätá". Kobyly sú (niekedy i viackrát) ručne podojené a popoludní odchádzajú s mláďatami na pastvu, kde trávia spoločne aj noc. Priemerná denná produkcia mlieka na jednu kobylu sú 2 litre. Všetko je optimalizované pre pohodu a zdravie zvierat, nie pre čo najvyššiu dojivosť. Veterinár, ktorý na farmu občas chodí, pozná všetky svoje zverenkyne menom.

Samozrejmosťou je, že:

  • kobyly nie sú trvale uviazané, majú voľnosť pohybu a sú ustajnené na organickej podstielke
  • kobyly majú voľný prístup k čerstvej vode a majú zaistený výbeh na čerstvom vzduchu, popr. na pastvine.

farma-wegwartehof-02

Sila a dynamika, ktoré charakterizujú kone, sa odrážajú v mnohých vysoko kvalitných surovinách, ktoré nám prinášajú radosť a vitalitu

Vytrvalí a učenliví haflingovia

Na farme sú chované kone plemena Hafling, ktoré pochádzajú z tyrolských Álp. Kone tohto plemena sú temperamentní, ale s bezproblémovým charakterom. Sú to svetlí či tmaví ryšiaci s výrazne bielou hrivou a chvostom. Vyznačujú sa pevnými kopytami a dlhým krokom. Pre svoju nenáročnosť a krásu si získali srdce mnohých chovateľov po celom svete. Sú odolní a hlavne veľmi priateľskí a učenliví. Môžu vykonávať rôzne práce a sú vhodní tiež pre relaxačné aktivity s deťmi a ku krátkym i dlhým vychádzkam.

farma-wegwartehof-03

Kone na farme Wegwartehof si každý rok užívajú prítomnosť detí – a samozrejme i naopak! Farmár Andreas organizuje rôzne dlhé pobyty na farme pre deti i pre dospelých, ktorí majú záujem o kone či tématiku biodynamického poľnohospodárstva. Detské tábory nie sú len o jazdení. Deti sa učia ako sa o kone starať, pracovať s nimi a súčasťou je i praktická výuka o ich spôsobe života a potrebách. Predchádzajúce skúsenosti s koňmi nie sú nutné, ale je nutná znalosť nemčiny.

farma-wegwartehof-04

Zaujala vás farma Wegwartehof?

Potom navštívte ich web: www.wegwartehof.at (v nemčine)

Pokiaľ máte záujem o Demeter kozmetiku z tejto farmy, viac informácií nájdete tu a kúpiť ju môžete v eshope Maluna.cz.

Ďalšie informácie:

Značka Demeter

Biodynamické poľnohospodárstvo

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie