Inšpiračný diár Panna, Matka, Starena

Kód: 5405
Neohodnotené
€20
Skladom (2 ks)

Nedatovaný diár o ceste ku koreňom času a ženstva.

Detailné informácie

Podrobný popis

Nedatovaný diár pre ženy

Diár v sebe prepája praktickú časť pre denné záznamy spolu s témami európskych kultúrnych tradícií. Je určený pre ženy, rešpektuje cykličnosť a prepája každodenný život s prírodnými cyklami a zvykmi našich predkov. Nájdete v ňom mystické kresby a sprievodné texty o tradíciách pohanských, kresťanských i antických.

Diár je v českom jazyku.

Veľkosť A5, plnofarebný, 180 strán, nedatovaný. Prílohou autorské samolepky.

Čo znamená Panna – Matka – Starena?

Trojjediná bohyňa je archetypálny symbol predstavujúci jednotlivé fázy života a cyklus prírody v personifikovanej forme.

Panna je obrazom mladosti, počiatkov života, jari. Prichádza po náročnom období chladu a strádania a prináša svetlo, nádej, nový život a energiu. Jej farba je biela, farba čistoty a nevinnosti.

Matka obťažkaná plodom predstavuje fázu dospelosti človeka, ktorý je na vrchole síl a tvorí nový život, či už stvorením ďalšej bytosti alebo svojou prácou a poslaním. Je to leto a jeseň vo svojej plodnej žiarivej forme, zaliaté zlatými a červenými odtieňmi.

Starena je zosobnením nadchádzajúcej jesene života a nevyhnutnej smrti. Jej farby zemitých tónov hnedej, šedej a čiernej symbolizujú zimu v jej obnaženosti a chlade. Ničmenej i ona v sebe nesie silné posolstvo životnej múdrosti, skúseností a osudu, lebo ako sme na jar zasiali, v lete zbierame, s tým cez zimu musíme vystačiť.

Z akých tradícií a prameňov diár čerpá?

Autori vychádzajú z troch hlavných európskych kultúrnych tradícií – starovekej kultúry Grécka a Ríma, pohanských zvykov pravekých národov a z prostredia kresťanského. Ukazujú nakoľko sa tieto tradície dopĺňali, súperili spolu alebo sa naopak prelínali. Čitateľ si mnohokrát uvedomí, že jeho korene ležia hlbšie v minulosti, než by očakával.

O čom sú ilustrácie?

Ilustrácie k diáru vytvorila Kristýna Urbanová, s úpravami Michala Puhača. Sú zosobnením jej vnútorného vnímania ženských rolí. Spytujúce sa pohľady žien a dievčín mnohokrát pozývajú k nahliadnutiu do vlastných pocitov, tušení a snov. Každý obrázok nesie také posolstvo, ktoré vyvoláva v divákovi samotnom. To on im dáva význam a slová.

Aké recepty a návody môžeme v diári nájsť?

Nielen recepty k príprave pokrmov a typických sviatočných jedál, ale aj k vytvoreniu vonných a vykurovacích zmesí či k výrobe kozmetiky, z pera starovekých spisovateľov a rozborov archeologických nálezov. Návody sprevádzané ilustráciami obsahujú všetko od výroby jednoduchých ozdobných prvkov do domácnosti, až po tvorbu vlastného oltárika či záhradných prvkov.

Hlavnou autorkou diára je Mgr. Kristýna Urbanová (1980)

Vyštudovala klasickú archeológiu na Univerzite Karlovej v Prahe. V rokoch 2006 - 2016 pôsobila ako kurátorka archeologických zbierok v Národnom múzeu. Podieľala sa na množstve výskumných projektov a výstav pre verejnosť, za svoju odbornú prácu získala napríklad ocenenie a štipendium Gerharda Bersu pre mladých vedcov. Počas svojej kariéry sa zúčastnila rady zahraničných expedícií, z ktorých najvýznamnejšou pre jej smerovanie bola účasť na výskumoch česko-uzbeckého tímu v súčasnom južnom Uzbekistáne. Počas svojich ciest po štátoch bývalého sovietskeho zväzu sa intenzívne zaoberala výskumom tradičných textilných techník, študovala ornamentiku a zaoberala sa tiež ženskými otázkami v rámci tradičných kultúr. Od detstva sa intenzívne venuje výtvarným technikám a jej ilustrácie sprevádzajú čitateľov aj jej dvoma populárne náučnými knihami Oblékání pravěku (2016) a Po nitkách do minulosti (2018). Pre inšpiračný diár pre ženy vytvorila sériu obrazov, ktoré sú jeho súčasťou. V súčasnej dobe pôsobí vo svojom ateliéri Jak obléci pračlověka, ktorý sa zameriava na popularizáciu minulosti formou prednášok, výstav a kníh.